Tu znajdziesz infografiki o chorobach powodowanych smogiem. Dowiesz się, jak należy zachowywać się podczas alarmu smogowego, żeby chronić własne zdrowie.
Smog zwiększa ryzyko na zachorowania na wiele chorób, takich jak astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i zapalenie dróg oddechowych. Szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 15 proc. wszystkich zgonów z powodu raka płuc. Nie jest to jedyny nowotwór, w przypadku którego ryzyko zachorowania zwiększa się z powodu zanieczyszczenia powietrza. Są to nowotwory pęcherza moczowego, mózgu i szyjki macicy. Na liście znajduje się jeszcze udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, zawał serca i wiele innych chorób.
Im więcej smogu, tym ryzyko zachorowania na różne choroby rośnie. Skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza można poczuć na sobie bardzo szybko. Z tego powodu pojawiają się problemy z oddycha-niem, bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła.
Szacuje się, że przyczyną 45 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce jest smog, a zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych czynników wpływających na zdrowie. Gdyby nie zanieczyszczenie powietrza, Polacy mogliby żyć dłużej o 9 miesięcy.
Smog to jeden z najskuteczniejszych zabójców w naszym kraju. W samej tylko Małopolsce z powodu chorób wywołanych smogiem przedwcześnie umiera ponad cztery tysiące osób rocznie. Skutki oddychania smogiem najbardziej odczuwają dzieci, osoby cierpiące z powodu chorób układu krążenia i oddechowego, osoby starsze i kobiety w ciąży.
Poniższe infografki pokazują wyraźnie czego nie należy robić podczas alarmu smogowego.