szkla

informacje dla dzieci

dymek profesor smogiełka
 • aktualna jakość powietrza


  Weź przykład z Profesora Smogiełki i pamiętaj, że w okresie, kiedy szczególnie jesteś narażony/narażona na smog, ważne jest, aby codziennie sprawdzać aktualną jakość powietrza. Profesor Smogiełka poleca stronę internetową, z której sam korzysta, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Znajdziesz tam aktualną mapę monitoringu jakości powietrza, kliknij na link:
  http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/

 • aplikacja SmogoSmok


  Jeśli, tak jak Profesor Smogiełka, posiadasz smartfon albo tablet, warto ściągnąć na niego antysmogową aplikację, dzięki której będziesz mógł/mogła w każdej chwili sprawdzić aktualne dane dotyczące smogu w Twojej okolicy. Profesor Smogiełka poleca aplikację SmogSmok, którą znajdziesz pod tym linkiem. lub aplikację Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którą znajdziesz pod tym linkiem.

 • kalkulator smogowy


  Profesor Smogiełka jest bardzo ciekawski i świadomy tego, co się wokół niego dzieje. Kiedy jest smog, ubiera maskę antysmogową, żeby nie zatruwać się rakotwórczym benzo(a)pirenem. Profesor Smogiełka wie, że ta szkodliwa dla zdrowia substancja jest też w dymie papierosowym. Profesor Smogiełka naprawdę nie lubi papierosów! Chce jednak wiedzieć, ile wdycha benzo(a)pirenu i często korzysta z super kalkulatora. Omni Calculator to narzędzie, które pokazuje stężenie benzo(a)pirenu przeliczone na ilość papierosów z tą rakotwórczą substancją. Ty, tak jak Profesor Smogiełka, też możesz to sprawdzić i przeliczyć ile papierosów "wypalasz" oddychając zanieczyszczonym powietrzem.