Jak uczyć o smogu?

nauczycielka

informacje ogólne o smogu

 • jak smog wpływa na zdrowie / jak dbać o zdrowie podczas smogu


  Tu znajdziesz infografiki o chorobach powodowanych smogiem. Dowiesz się, jak należy zachowywać się podczas alarmu smogowego, żeby chronić własne zdrowie.

  Smog zwiększa ryzyko na zachorowania na wiele chorób, takich jak astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i zapalenie dróg oddechowych. Szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Świa- towa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 15 proc. wszystkich zgonów z powodu raka płuc. Nie jest to jedyny nowotwór, na którego ryzyko zachorowania z powodu zanieczyszczenia powietrza rośnie. Są to nowotwory pęcherza moczowego, mózgu i szyjki macicy. Na liście znajduje się jeszcze udar mózgu, choroby niedokrwienia serca i zawał serca.

  Im więcej smogu, tym ryzyko zachorowania na różne choroby rośnie. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza można poczuć na sobie bardzo szybko. Z tego powodu pojawiają się problemy z oddycha- niem, bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła.

  Szacuje się, że przyczyną 45 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce jest smog, a zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych czynników wpływających na zdrowie. Gdyby nie zanieczyszczenie powietrza, Polacy mogliby żyć dłużej o 9 miesięcy.

 • zobacz co się może stać, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem


  Smog to jeden z najskuteczniejszych zabójców w naszym kraju. W samej tylko Małopolsce z powodu chorób wywołanych smogiem przedwcześnie umiera ponad cztery tysiące osób rocznie. Skutki od- dychania smogiem najbardziej odczuwają dzieci, osoby cierpiące z powodu chorób układu krążenia i oddechowego, osoby starsze i kobiety w ciąży.

  img

 • jak się chronić przed smogiem


  Poniższe infografki pokazują wyraźnie czego nie należy robić podczas alarmu smogowego.

  img