4 kroki wiedzy o smogu

poster
 • Krok 3

  Jak smog wpływa na zdrowie?  Smog to jeden z najskuteczniejszych zabójców w naszym kraju. W samej tylko Małopolsce z powodu chorób wywołanych smogiem przedwcześnie umiera ponad cztery tysiące osób rocznie. Skutki oddychania smogiem najbardziej odczuwają dzieci, osoby cierpiące z powodu chorób układu krążenia i oddechowego, osoby starsze i kobiety w ciąży.

  Każdego roku w Małopolsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie kilka tysięcy osób. Smog jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych, dzieci, kobiet w ciąży, osób już cierpiących z powodu chorób układu oddechowego czy układu krążenia. Krakowskie badania pokazują, że kobiety, które w ciąży oddychają powietrzem zanieczyszczonym pyłami i benzo[a]pirenem (okres grzewczy), rodzą dzieci o niższej wadze, mniejszym wzroście, mniejszym obwodzie głowy i mniejszej pojemności płuc. Dzieci te mają niższy iloraz inteligencji i są mniej odporne na infekcje. Istnieje większe ryzyko, że zachorują na astmę.

  Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku.

  Zobacz, co się może stać, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem:

  img  img

  img

  img

  img

  img

  img